Carina | Carinska tarifa | Pojednostavljeni postupci | Carinski prekršaji |
Spoljna trgovina | Devizno poslovanje | PDV | Akcize |
Bezbednost hrane | Veterinarska kontrola | Sanitarna kontrola | Hemikalije&Ekologija |
Spoljna trgovina
- Režimi izvoza i uvoza
- Slobodna trgovina
- Uvoz/izvoz robe
- Registracija/Instrumenti
- RDN
- NVO
- Identifikacija RDN i NVO
- Zabrana izvoza
- Damping
Dokumenti i korisni linkovi
Zabrana izvoza
Trgovina, tranzit, posedovanje, korišćenje oružja za masovno uništavanje – OMU (nuklearno, hemijsko, biološko oružje kao i sredstva za njihovo lansiranje) je z a b r a nj e n o, posebno u terorističke svrhe, prema Rezoluciji 1540 SB UN.
Postoje različite vrste embarga, koje sadrže zabrane i restrikcije u spoljnoj trgovini. Embargo predstavlja ograničenja u slobodi spoljne trgovine u odnosu na određenu zemlju, koji može biti baziran na rezoluciji i uveden od strane međunarodnih organizacija (UN, EU, OEBS) i/ili unilateralnim sankcijama Republike Srbije.
Sadržaj embarga zavisi od specifičnosti zemlje izvoza odnosno krajnje destinacije i može uključiti različita ograničenja i zabrane. Prema sadržini i ciljevima embarga uvek se mora proveriti da li je nameravana aktivnost i/ili legalna transakcija predmet ograničenja. Embargo se može odnositi ne samo na izvoz robe već i na uvoz odnosno tranzit robe, transakcije kapitala i plaćanje, kao i na usluge. Takođe, postoje sankcije koje su uvedene za određene osobe, nezavisno od zemlje. Regulativa spoljne trgovine se uvek mora posmatrati u kontekstu odredaba embarga koji je na snazi.
Vojni embargo sadrži jasna ograničenja i zabrane na isporuku oružja, municije i druge vojne opreme kao što je navedeno:
- u rezolucijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN)
- u restriktivnim merama Evropske unije (EU)
- u preporukama Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i
- unilateralnim embargom Republike Srbije na izvoz naoružanja.
L i s t e n i s u k o n a č n e, podložne su periodičnim promenama, kako ukidanjem ili ublažavanjem sankcija pojedinim državama, tako i pooštravanjem ili uvođenjem novih sankcija drugim državama.
U pomenutim rezolucijama i listi EU su date informacije o vrsti restriktivnih mera, državama pod vojnim embargom i ostalim sankcijama, kao i informacije o vrsti naoružanja pod embargom i postojećim izuzećima od sankcija. Takva izuzeća su obično u vezi sa humanitarnim aktivnostima ili mirovnim operacijama. Dozvola, za izvoz naoružanja i vojne opreme odnosno robe dvostruke namene, neće biti izdata, ukoliko je država kupca odnosno krajnjeg korisnika, pod vojnim embargom i/ili sankcijama i drugim restriktivnim merama, osim za transakcije koje su navedene kao izuzetak.
U vezi sa napred navedenim, neophodno je da, rukovodstvo privrednih subjekata i/ili preduzetnik, pre započinjanja aktivnosti na ugovaranju spoljnotrgovinskog posla, dobro prouči trenutnu listu država pod vojnim embargom i ostalim sankcijama, kao i da prati promene na tom planu i kriterijume za izdavanje dozvola.
Copyright © 2024, Commercium
Designed by: Built by: M.G.soft