Login || Izbor jezika: SRP | ENG
 
CarinaCarinska tarifaPojednostavljeni postupciCarinski prekršaji
Spoljna trgovinaDevizno poslovanjePDVAkcize
Bezbednost hraneVeterinarska kontrolaSanitarna kontrolaHemikalije&Ekologija

Netačno deklarisanje robe

Netačno deklarisanje robe
PREKRŠAJNA ODGOVORNOST U VEZI NEDEKLARISANJA ILI NETAČNOG DEKLARISANJA ROBE

Carinskim zakonom Republike Srbije kao i pratećim propisima uz isti propisana je obaveza da se prilikom unosa odnosno iznosa robe u ili iz carinskog područja Republike Srbije, sva roba mora prijaviti cainskom organu, odnosno da ista mora biti deklarisana za odgovarajući carinski postupak. Pod deklarisanjem robe (član 4. stav 1. tačka 2Carinskog zakona) se podrazumeva da deklarant podnosi izjavu ili svojom radnjom zahteva u propisanom obliku i na propisan način da stavi robu u određeni carinski postupak, sa naznakom po potrebi, primenu posebnih postupaka koji bi trebali da se primene.

Prilikom deklarisana robe prema odredbi člana 12. stav 1. Carinskog zakona svako lice neposredno ili posredno uključeno u obavljanje carinskih formalnosti ili carinske kontrole, na zahtev carinskog organa u roku koji on odredi dužno je da pruži neophodne isprave i informacije u odgovarajućem oblikui svu neophodnu pomoć za okončanje tih formalnosti.

Pod neophodnim podacima koji se unose u carinski dokumenat namenjen za konkretno  odobravanje postupka sa robom su količina, vrsta i vrednost robe. Za navedene podatke kako je rečeno deklarant je dužan da priloži odgovarajuće isprave i informacije.

Podnosilac deklaracije, deklaracije za privremeni smeštaj, ulazne sažete deklaracije, izlazne sažete deklaracije, deklaracije za ponovni izvoz, obaveštenja o ponovnom izvozu ili zahteva za izdavanje odobrenja ili neke druge odluke, odgovoran je za tačnost ili potpunost unetih podataka u deklaraciju, obaveštenje ili zahtev; verodostojnost, tačnost, i punovažnost svih isprava koje prate deklaraciju, obaveštenje ili zahtev kao i poštovanje po potrebi svih obaveza koje se odnose na stavljanje date robe u određeni carinski postupak ili sprovođenje odobrenih aktivnosti.

Često se postavlja pitanje na koji način postupiti u situacija kada se nakon okončanja odgovarjućeg carinskog postupka i sprovođenja formalnosti za odobreni postupak utvrdi višak ili manjak robe u odnosu na deklaraisanu robu i podatke unete u carinski dokument.

Carinski zakon Republike Srbije ne poznaje ove termine, kao ni mogućnost naknadnog prijavljivanja robe ukoiko je reč o "višku" robe. U zavisnosti u kom odobrenom postupku se nalazi roba, obaveza deklaranta je da o svakoj promeni obavesti carinski organ podnošenjem odgovarajućeg zahteva za ispravku podataka u konkretnom carinskom dokumentu, pod uslovom da ove nepavilnosti nije otkrio carinski organ pre eventualnog podnošenja zahteva.

Ukoliko se roba ne prijavi na propisan način, lice koje unosi robu u carinsko područje Republike Srbije čini prekršaj iz člana 265. stav 1 tačka 2. Carinskog zakona. Ovim prekršajem sankcioniše se ponašanje suprotno odredbama člana 12. stav 1članova 112115  i 227.  kao i 232 stav 3. i člana 234. Carinskog zakona.

Činjenica podnošenja zahteva za ispravku carinskog dokumenta ne abolira deklaranta prekršajne odgovornosti, budući da je bio u obavezi i da odgovara za tačnost unetih podataka u carinske deklaracije kao ispravnost podnetih isprava. Međutim prekršajni sud će uvek ceniti da je prekršilac sam prijavio izvršenje prekršaja kao olakšavajuću okolnost.

Prekršajem iz člana 265. stav 1 tačka 8. Carinskog zakona, propisano je da će kazniti lice ako ne podnese deklaraciju za robu ili deo robe, ako se radi o robi komercijalne prirode ili o robi za koju su propisane zabrane ili ograničenja pri uvozu ili izvozu (član 139. Carinskog zakona)

Kod ovog prekršaja bez uticaja je okolnost da li se radi o "višku“ robe koji je utvrđen u odnosu na deklarisanu količinu u pratećoj fakturi ili o robi koja nije bila sadržana u pratećoj dokumentaciji.

Odredbom člana 266. stav 1. tačka 2. Carinskog zakona, propisano je da je lice odgovorno za izvršenje ovog prekršaja ukoliko podnese deklaraciju ili deklaraciju za privremeni smeštaj robe, deklaraciju za ponovni izvoz ili zahtev za odobrenja ili neke druge odluke, sa netačnim ili nepotpunim podacima navedenim u deklaraciji ili sa netačnim podacima navedenim u zahtevu, osim u slučaju da takvi podaci nemaju nikakav uticaj na postupak po deklaraciji ili zahtevu, odnosno u slučaju da izmeni ili dopuni podatke u deklaraciji ili izmeni podatke u zahtevu, pre preduzimanja bilo koje radnje carinskog organa u vezi sa učinjenom radnjom ili propustom, odnosno pre otpočinjanja carinske kontrole (član 12. stav 2. tačka 1) i stav 3 i 4)

Ukoliko se utvrdi da je carinskom organu predata manja količina robe odnosno utvrdi "manjak“ podneće se zahtev za pokretanje prekršajnog postupka zbog prekršaja iz člana 265. stav 1 tačka 4. Carinskog zakona, za izuzimanje robe ispod carinskog nadzora, bez dozvole carinskog organa (član 118. Carinskog zakona), a u zavisnosti od dokaza kojim raspolaže ovlašćeni podnosilac zahteva ili okolnosti slučaja eventualno će podneti zahtev zbog izvršenja prekršaja iz člana 266. stav 1. tačka 12. Carinskog zakona, kojim je propisana odgovornost lica koje robu unetu u carinsko područje Republike Srbije ne dopremi carinarnici ili na drugo mesto koje je odredio ili odobrio carinski organ ili slobodnu zonu (članovi 123. i 210. Carinskog zakona).

U slučaju da se radi o robi u privremenom smeštaju, a lice priloži neverodostojnu ili netačnu ispravu koja nije punovažna uz deklaraciju za privremeni smeštaj, deklaraciju za ponovni izvoz ili uz zahtev za izdavanje odobrenja ili duge odluke (član 12. stav 2. tačka 2. Carinskog zakona) čini prekršaj iz člana 266. stav 1. tačka 3. Carinskog zakona.

Odredbom člana 266. stav 1. tačka 24. Carinskog zakona, propisana je odgovornost za lice koje ne dopremi robu ili zahtevane podatke ili ne dopremi robu u nepromenjenom stanju ili ne dopremi robu u skladu sa merama koje je preduzeo carinski organ kako bi obezbedio identifikaciju robe ili ne poštuje druge carinske odredbe u vezi sa postupkom tranzita (član 199. Carinskog zakona).

Kada je u pitanju nepodnošenje deklaracije za robu nekomercijalne prirode (namenjena za lične potrebe ili potrebe članova domaćinstva) ili deklaraciju za privremeni smeštaj ili dopunsku deklaraciju ili deklaraciju za ponovni izvoz (član 128. stav 1. i 3., članovi 139146. i 233. stav 1. Carinskog zakona) čini se prekršaj iz člana 266. stav 1. tačka 15. Carinskog zakona.

Članom 269. Carinskog zakona, propisana je novčana kazna u iznosu od 30.000,00 dinara za fizičko lice za prekršaj iz člana 266. stav 1. tačka 15) Carinskog zakona, koje ne podnese deklaraciju za robu nekomercijalne prirode, pod uslovom da carinska vrednost robe koja je predmet prekršaja prelazi iznos od 1000 evra, a ne prelazi iznos od 3000 evra u dinarskoj protivvrednosti, preračunato u skladu sa članom 39. Carinskog zakona.
Commercium.rsCopyright © 2024, Commercium
Designed by:  Built by: M.G.soft